Aktualności Aktualności

Listy dla Ziemi

11 kwietnia wystartowała największa akcja edukacji ekologicznej LISTY DLA ZIEMI, w której uczestniczy ponad 150 tysięcy osób

Listy dla Ziemi – apel najmłodszych o bycie po stronie natury

W kwietniu rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, podczas której dzieci i młodzież, w formie listów, zachęcają dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury. Autorem i organizatorem akcji jest Fundacja ekologiczna ARKA. Listy dla Ziemi są elementem programu „Po Stronie Natury”, w ramach którego już od 10 lat Żywiec Zdrój wraz z partnerami angażuje Polaków, by dbali o środowisko – dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

Słowa najmłodszych impulsem do działania

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Dotychczas w akcji wzięło udział ponad 1000 gmin, ponad 10 tys. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz ponad milion uczestników. Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, które mają zwrócić uwagę na problem związany ze środowiskiem, jednocześnie będąc prośbą o troskę o nie. Pisanie listów przez młodych ludzi poprzedzone jest warsztatami tematycznymi w OEL „Łysy Młyn” i „Dziewicza Góra” dotyczącymi recyklingu! Temat „Rady na odpady” rozpoczyna się od zwiedzania składowiska, podczas którego uczestnicy przypominają sobie o potrzebie i sposobach segregowania śmieci, a także dowiadują się co to jest biogaz czy Gratowisko. Uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z funkcjonowaniem laboratorium energii odnawialnej, w skład którego wchodzą cztery urządzenia wytwarzające energię elektryczną z wiatru i słońca. Na zajęciach w Ośrodkach edukacyjnych z kolei wspólnie zastanawiamy się jak produkowane przez nas odpady wpływają na całe środowisko oraz powtarzamy wszystko to czego się dowiedzieliśmy w stworzonych grach edukacyjnych. W Akcji Listy do Ziemi w naszym Nadleśnictwie wzięło udział już prawie 400 uczniów. Mimo, że akcja oficjalnie trwała do 30 kwietnia, my jeszcze 18 maja będziemy gościć uczniów klasy II Technikum Ochrony Środowiska z Szamotuł na zajęciach z recyklingu. Część już zabrała się za pisanie Listów do Ziemi, najciekawsze będziemy prezentowali na naszym facebooku, również w szkołach odbędą się konkursy, wystawy najciekawszych listów.

My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi. Myślę, że to byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu np. zacząć segregować śmieci, zamienić jednorazówkę na torbę eko, posprzątać – chociażby trawnik niedaleko domu. To byłby doskonały pierwszy krok! Niech dziecięca wiara w to, że możemy wpłynąć na rzeczywistość, będzie dla nas motywacją – przekonuje Owczarz.

Jestem po stronie natury – segreguję!

W tym roku akcja już po raz drugi jest częścią programu „Po Stronie Natury”, organizowanego od 10 lat przez firmę Żywiec Zdrój. Jego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a także zachęcanie ich do działania na rzecz przyrody. Do tej pory w ramach programu Żywiec Zdrój S.A. i partnerzy akcji posadzili ponad 6 milionów drzew, odnowili ponad 1000 km szlaków górskich oraz wsparli realizację ponad 100 lokalnych inicjatyw ekologicznych. Jubileuszowa odsłona programu „Po stronie natury” jest skupiona na edukacji o recyklingu oraz na uświadomieniu, że plastik jest cennym surowcem, który nadaje się do wielokrotnego wykorzystania, a rola każdego z nas jest w tym procesie nieoceniona – bez codziennej segregacji odpadów nie ma możliwości ich dalszego przetwarzania. Tegorocznymi partnerami programu są Lasy Państwowe, PTTK, Fundacją Ekologiczną „Arka” oraz Outriders.

Więcej informacji na: www.listydlaziemi.pl oraz www.postronienatury.pl