Aktualności Aktualności

Napisaliśmy Listy dla Ziemi!

W kwietniu wystartowała już siódma edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, w ramach której dzieci i młodzież, w formie listów, zachęcają dorosłych do proekologicznych zachowań oraz działań na rzecz środowiska. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Fundacja Ekologiczna ARKA. Nadleśnictwo Łopuchówko uczestniczy w akcji od samego początku.

Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do osób dorosłych. Ich treść ma zwrócić uwagę adresatów na problemy związane ze środowiskiem i jednocześnie stanowić prośbę, by o to środowisko dbać. Po naszych zajęciach terenowych nikt już nie miał wątpliwości, czy takie listy są potrzebne. Uzbrojeni w worki i rękawiczki, świadomi zasad bezpieczeństwa, wyruszyliśmy na sprzątanie lasu i wracaliśmy zawsze z pełnymi workami... Wszystkich uczestników bardzo zasmuciła postawa dorosłych, którzy pozostawiają w lesie tony odpadów.

My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska
o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki –
tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi.

Rady na odpady to tytuł zajęć edukacyjnych organizowanych w naszych ośrodkach. Wspólnie zastanawiamy się, jak produkowane przez nas odpady wpływają na całe środowisko. Uczestnicy tegorocznych zajęć wzięli udział w warsztatach segregacji i zabawach ruchowych, podczas których uświadomili sobie, że plastik jest cennym surowcem, który nadaje się do wielokrotnego wykorzystania, ale wymaga to od nas codziennej segregacji odpadów. Najmłodsi obejrzeli także bajkę pt. „Wycieczka do lasu”, a nieco starsi film dokumentalny ukazujący zagrożenia, które odpady stanowią dla ptaków. Na pamiątkę spotkania przygotowaliśmy z papierowych rolek recyklingowe sowy. Jak się szybko okazało, z niektórych odpadów można wyczarować prawdziwe cuda!

Na otrzymanym papierze makulaturowym uczestnicy zajęć napisali lub narysowali Listy dla Ziemi. Może dorośli posłuchają ich głosu? Nadesłane przez uczestników prace wezmą udział w konkursie organizowanym przez Fundację ARKA.

W akcji Listy dla Ziemi w Ośrodkach Łysy Młyn i Dziewicza Góra w sumie wzięło udział już blisko 600 osób (w tym roku  prawie 160 uczestników). Niektóre grupy skorzystały także z możliwości odwiedzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a jedna z nich wzięła udział w wycieczce do Spalarni Odpadów. W tym roku szczególnym elementem akcji było przeciwdziałanie paleniu śmieci w piecach domowych.