Aktualności Aktualności

Noc Sów 2017 za nami.

52 miłośników sów, tajemniczych i pięknych ptaków, uczestniczyło w tym ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym poświęconym nocnym łowczyniom, organizowanym przez Ptaki Polskie już po raz szósty!

Ogłaszając "Noc Sów" w nadleśnictwie nie podejrzewałam, że nocne wyjście do lasu może cieszyć się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Osób chętnych do udziału w spotkaniu było czterokrotnie więcej niż może pomieścić nasza sala!

W edukacyjnych warsztatach, które miały charakter spotkania otwartego w dniu 31.03.2017 r. w OEL „Łysy Młyn" wzięły udział całe wielopokoleniowe rodziny, a sala edukacyjna z zabytkowym kołem młyńskim pękała w szwach.

Spotkanie zaczęto od krótkiego wstępu teoretycznego. Poinformowano wszystkich zebranych, że pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskim "Nocy Sów" jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Goście mogli się dowiedzieć m.in. jakie gatunki sów występują w Polsce, gdzie można je spotkać i czym się charakteryzują. Każdy, kto wziął udział w warsztatach wie już, co to jest szlara i od czego zależy kolor oczu sów, dlaczego sowy to bezszelestni łowcy, a także jaki głos wydaje dany gatunek sowy. Jednym słowem wspólnie odkrywaliśmy sowie tajemnice - moc ich hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru... Dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Sowy są wśród nas, czyli sów kilka o sowach w kulturze" Rafała Śniegockiego uczestnicy zajęć mieli również okazję zapoznać się z postrzeganiem sów w kulturach całego świata, w tym głęboko zakorzenionych przesądach i zabobonach słowiańskich.

Nieoceniona okazała się również pomoc nauczyciela przyrody Pani Pauliny Dulat-Sawickiej ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Przeźmierowie, która realizowała cześć warsztatową powtórkową : przygotowała karty pracy, wykreślanki, krzyżówki, quiz z rozpoznawania gatunków po wyglądzie i głosach dla uczestników wydarzenia. Dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu i o taką współpracę z nauczycielami podczas prowadzenia codziennych zajęć apelujemy. Działajmy razem, w jedności siła !

Wspaniale odebrano film "Sowy Polski" autorstwa nieżyjącego już Artura Tabora. Film został zrealizowany w ramach projektu Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE), która wyraziła zgodę na odtwarzanie filmu przez Przewodników podczas tegorocznej "Nocy Sów" w całej Polsce.

Jednak najbardziej ekscytująca była druga część spotkania, kiedy wyruszono na wieczorny spacer do lasu. Dla wielu osób już samo nocne spacerowanie po ciemnym lesie było dużym przeżyciem. Uczestnicy nie mogli się wręcz doczekać nocnego nasłuchiwania, mówiąc „…Zbliżymy się do sów jeszcze bardziej. A wszystko to w porze, kiedy większość z nich jest bardzo aktywna".

Celem wyprawy było usłyszenie puszczyka. Nasza cierpliwość została nagrodzona, bo po pewnym czasie coś zaczęło pohukiwać. Wszyscy zamilkli i z zaciekawieniem przysłuchiwali się odzywającemu się za nami puszczykowi. Każdy do siebie zaszeptał „Udało się J"... w oddali usłyszeliśmy wyczekiwany głos puszczyka i za chwilę go ujrzeliśmy.