Aktualności Aktualności

Noc Sów w Nadleśnictwie Łopuchówko

Jedyna, niepowtarzalna, tajemnicza... Noc Sów 2018 za nami.

42 miłośników sów, tajemniczych i pięknych ptaków, uczestniczyło w tym ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym poświęconym nocnym łowczyniom, organizowanym przez Ptaki Polskie już po raz siódmy!

Ogłaszając "Noc Sów" w Nadleśnictwie nie podejrzewałyśmy, że nocne wyjście do lasu może cieszyć się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu.

W edukacyjnych warsztatach, które miały charakter spotkania otwartego w dniu 24.03.2018 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-leśnej Dziewicza Góra wzięły udział całe wielopokoleniowe rodziny.

Spotkanie zaczęto od krótkiego wstępu teoretycznego. Poinformowano wszystkich zebranych, że pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskim "Nocy Sów" jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Goście mogli się dowiedzieć m.in. jakie gatunki sów występują w Polsce, gdzie można je spotkać i czym się charakteryzują. Każdy, kto wziął udział w warsztatach wie już, co to jest szlara i od czego zależy kolor oczu sów, dlaczego sowy to bezszelestni łowcy, a także jaki głos wydaje dany gatunek sowy. Jednym słowem wspólnie odkrywaliśmy sowie tajemnice - moc ich hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru... Dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Sowy są wśród nas, czyli sów kilka o sowach w kulturze” Rafała Śniegockiego uczestnicy zajęć mieli również okazję zapoznać się z postrzeganiem sów w kulturach całego świata, w tym głęboko zakorzenionych przesądach i zabobonach słowiańskich. Nieoceniona okazała się również pomoc naszego kolegi Rafała Śniegockiego.

 

 

W części warsztatowej powtórkowej nie mogło zabraknąć zrównoważonego rozwoju. Powstały sowy z rolek papierowych i masy solnej. Dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu i o taką współpracę z uczestnikami podczas prowadzenia codziennych zajęć apelujemy.

 

 

Wspaniale odebrano film "Sowy Polski" autorstwa nieżyjącego już Artura Tabora. Film został zrealizowany w ramach projektu Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE), która wyraziła zgodę na odtwarzanie filmu przez Przewodników podczas tegorocznej "Nocy Sów" w całej Polsce.

Jednak najbardziej ekscytująca była druga część spotkania, kiedy wyruszono na wieczorny spacer do lasu. Dla wielu osób już samo nocne spacerowanie po ciemnym lesie było dużym przeżyciem. Uczestnicy nie mogli się wręcz doczekać nocnego nasłuchiwania, mówiąc „…Zbliżymy się do sów jeszcze bardziej. A wszystko to w porze, kiedy większość z nich jest bardzo aktywna”.

Celem wyprawy było usłyszenie puszczyka. Podsumowanie tegorocznej Nocy Sów w naszej całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znajdziecie pod tym linkiem. Nasłuchiwaliśmy, wabiliśmy, szukaliśmy, ale niestety tylko bardzo daleko od nas raz usłyszeliśmy puszczyka. Wydaje nam się, że samicę. Na sam koniec, po tym nocnym spacerze na wszystkich czekało wejście na wieżę widokową i podziwianie panoramy Poznania.

Najmłodsi odkrywcy przyrody, którzy z różnych przyczyn nie dotarli na Noc Sów, cały tydzień poznawali zachowania tych tajemniczych i ciekawych ptaków w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”.

 

 

Tymczasem, dziękując Wam za udział w tegorocznej akcji, nie żegnamy się tylko zachęcamy Was, by odkrywać las o każdej porze, nie tylko podczas Nocy Sów. Do zobaczenia na leśnych szlakach!