Aktualności Aktualności

Oddziaływanie człowiek - środowisko

Pamiętajcie warto wykorzystać wakacje, jako pretekst, by spędzić trochę czasu z najmłodszymi. Otyłość, zaburzenia koncentracji, depresja, lęk przed dziewiczą przyrodą – to tylko te najbardziej widoczne konsekwencje kryminalizacji natury, a także pojawiający się u dzieci i dorosłych zespół deficytu natury.

„Nie idź do lasu!”, „Uważaj na kleszcze i komary!”, „Nie wchodź na drzewo!” – coraz częściej dzieci słyszą takie zdania od swoich rodziców. Już na samym wstępie odbierana jest im szansa poznawania przyrody. Dzieci chcą odkrywać otaczający ich świat, a nie spędzać czas w czterech  ścianach czy w zgiełku miasta. Nie należy bać się lasu i potencjalnie czyhających tam zagrożeń – patrzenie dziecka na świat w głównej mierze zależy od opiekunów, ponieważ to jest ich rola, aby wprowadzić swoje pociechy w naturę.

Można razem z nami poznawać piękno lasu, uczestnicząc w różnych akcjach edukacyjnych organizowanych w naszych ośrodkach przez cały rok.

Na przełomie maja i czerwca br. obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. W tych dniach ludzie, w szczególności zajmujący się edukacją leśną, zwracali szczególną uwagę na powiązania człowiek - środowisko. W jakim stanie przekażemy naszą planetę następnym pokoleniom? To pytanie dziś brzmi dość dramatycznie wobec alarmujących danych o sukcesywnie postępującym globalnym ociepleniu.

Do tegorocznej akcji związanej Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju, na terenie poznańskiej RDLP włączyło się nasze nadleśnictwo. Jako opiekun ośrodka edukacyjnego „Łysy Młyn” podkreślałam podczas zajęć ze słuchaczami, że pomoc lasom w ich trwaniu i szerzej - przyrodzie, wymaga od ludzi głównie właściwej postawy i dobrych wyborów. Wcale nie jest konieczna rozległa wiedza na temat skomplikowanych procesów gospodarczych i przyrodniczych. Każdy bowiem wnosi wymierny wkład w osiąganie zrównoważonego rozwoju, gdy postępuje według zasad wpajanych nam od najmłodszych lat.

Jakie to są zasady w kontekście terenów leśnych? Nie wyrzucaj śmieci w lesie, lecz zabierz je ze sobą. Chodź po wyznaczonych ścieżkach i trasach. Na wycieczkę zabierz bidon zamiast plastikowej butelki. Spaceruj z psem na smyczy, gdyż jego zapach powoduje dyskomfort lub nawet niepokój u leśnej zwierzyny. Kolejne wytyczne brzmią: dołącz do akcji „1000 drzew na minutę” i posadź z leśnikami choćby jedno drzewko. Wybieraj produkty z drewna, a nie z tworzyw sztucznych. Jeśli kupujesz drewniane wyroby, zadbaj, by posiadały certyfikat FSC lub PEFC, gdyż on jest gwarancją, że drewno pochodzi z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony. Dziel się swoją "zieloną" pasją z innymi. Gdy zapraszasz znajomych na wycieczkę do lasu to przekonaj ich, by podróż odbyła się rowerem lub autobusem komunikacji zbiorowej. Jeśli już zdecydowaliście się na samochody to parkujcie w miejscach do tego wyznaczonych.

Spotkanie inauguracyjne akcji odbyło się 9 czerwca podczas Dnia Dziecka w lesie z Kołem PZW Przynęta. Takie eventy cieszą się sporym zainteresowaniem bez względu na wiek jak i na porę roku.

Dzięki takim przedsięwzięciom nie tylko poznawana jest natura, ale także dzieci oswajają się z nią, wpływa to na ich rozwój, poprawia ich stan zdrowotny i psychiczny, a przede wszystkim chroni przed chorobami oraz poprawia układ odpornościowy.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W TAKICH AKCJACH .