Aktualności Aktualności

Otwarcie wystawy w OEL Łysy Młyn pt. "Drewno jest wspaniałe"

WYSTAWA DREWNO JEST WSPANIAŁE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA!

 

W dniu 06 września 2013 r. w Nadleśnictwie Łopuchówko na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" w Biedrusku,  odbyło się uroczyste otwarcie specjalistycznej wystawy pt. „Drewno jest wspaniałe".

Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Cech Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców (CRKiP)  w Murowanej Goślinie, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku  oraz Wydziały Leśny (WL) i Technologii Drewna (WTD) Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób reprezentujących szeroko rozumiane leśnictwo, różne szczeble organów samorządowych, rzemiosło i przemysł drzewny oraz placówki naukowe i wiele innych instytucji.

Gości, przy akompaniamencie hejnalistów myśliwskich serdecznie powitał Nadleśniczy - mgr inż. Zbigniew Szeląg, który był moderatorem części plenarnej, dokonując po krótkim zagajeniu, ceremonii uroczystego otwarcia wystawy.
Następnie mówca zaprezentował w sposób kompleksowy aktualne problemy leśnictwa, koncentrując się na problematyce pozyskania surowca dla drzewnictwa.

Kolejnym prelegentem był dr inż. Edward Roszyk z Katedry Nauki o Drewnie (WTD), który przedstawił mikro- i makroskopową strukturę drewna rodzimych gatunków iglastych oraz liściastych, naświetlając także specyfikę drewna egzotycznego. Budowę drewna przedstawiano w odniesieniu do charakterystyk technicznych jako surowca dla drzewnictwa. Bardzo interesujące były pokazy, m.in. zjawiska kapilarnego i jego roli w transporcie wody w drewnie na przykładzie gatunków rozpierzchło naczyniowych, a także procesu pęcznienia i występowaniu pęknięć przy nawilżaniu drewna z jednoczesnym generowaniem efektów akustycznych.

Następnie  Jerzy Pędziński (CRKiP) w referacie „Drewno jako surowiec" przedstawił w ujęciu retrospektywnym  funkcjonowanie małych i średnich firm przerabiających drewno oraz ich rangę w uwarunkowaniach regionu, przytaczając różne ciekawostki, m.in. charakteryzując funkcjonowanie tartaku parowego. W kolejnym wystąpieniu prof. dr hab. inż. Stanisław Proszyk; kierownik  Katedry Klejenia i Uszlachetniania Drewna (WTD) w referacie „Drzewnictwo dzisiaj"  omówił ogólne trendy rozwojowe w drzewnictwie, akcentując  wybrane zagadnienia surowcowe z punktu widzenia tartacznictwa, produkcji tworzyw drewnopochodnych oraz przemysłu celulozowo-papierniczego. Zaakcentowano także nowoczesne metody w dziedzinie uszlachetniania powierzchni drewna, prezentując m.in. dokonania w dziedzinie nanotechnologii, oklejania powierzchni w technologiach 3D,  technikę nadruku cyfrowego oraz aplikację  wyrobów lakierowych w wersji HOT-COATING.

W zakończeniu  tej części  spotkania prowadzący obrady  przedstawił zakres i formy realizowanej od wielu lat  owocnej współpracy w obszarze dydaktycznym  i naukowo-badawczym pomiędzy Nadleśnictwem Łopuchówko i WL.

Strony postanowiły  sformalizować  tą działalność przygotowując ramową umowę, którą zadekretowali mgr inż. Z. Szeląg oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak - prodziekan WL.

Następnie przystąpiono do zwiedzania wystawy, na którą składa się szerokie spektrum zgromadzonych eksponatów obejmujących, m.in. różne gatunki drewna rodzimego i egzotycznego, tworzywa drewnopochodne, narzędzia wykorzystywane w leśnictwie oraz w obróbce drewna, a także stosowane w rolnictwie i  przeróżne wyposażenia i  przedmioty, w tym liczne eksponaty z cyklu "ocalić od zapomnienia", jakże ważne z punktu widzenia zarówno kompleksu leśno-drzewnego, jak i dziedzictwa bowiem niektóre z nich mają już wartość historyczną. Warto podkreślić, iż wystawa doskonale wkomponowała się w ramy istniejących już ekspozycji, prezentujących m.in. rozliczne funkcje lasu w zakresie ekosystemów oraz możliwości technik mikroskopowych, aktualnie w odniesieniu do określania mikrostruktury drewna i identyfikacji poszczególnych gatunków.

Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy odbyli krótką wędrówkę traktem edukacyjnym wzdłuż brzegu urokliwego jeziora, którego wody napędzają zabytkowy młyn, po czym  zostali uraczeni wspaniałym poczęstunkiem z licznymi specjalnościami kuchni myśliwskiej. Równolegle funkcjonowały integralnie związane z tematyką wystawy stoiska ekspozycyjne, na którym różnego rodzaju twórcy tworzyli swoje dzieła, udzielając zarazem profesjonalnych komentarzy. Niemałą atrakcją były pokazy prowadzone przez Aleksandrę Kwiatkowską z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, koncentrujące na starodawnej technice  wytwarzania papieru metodą czerpania oraz przygotowywania kompozycji atramentów do pisania sporządzanych na bazie galasówek. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prowadzone przez Marka Kułakowskiego, który wprowadzał w arkany zdobniczej techniki intarsjowania. Z kolei Małgorzata Prange wraz ze swym uroczym 3,5 letnim bratankiem Maciejem, prezentowała techniki malowania zwierząt leśnych na powierzchni różnych gatunków drewna. Dwa stoiska okupowali rzeźbiarze, przy czym jeden z nich Karol Zieliński  posługując się dłutem, mozolnie wyczarowywał pełno gabarytowe, o skomplikowanych kształtach postacie, drugi zaś Robert Zaganiaczyk; leśniczy z Brzeźna tworzył w sposób bardzo efektywny leśne dzieła, stosując do ich wykonywania pilarki, którymi posługiwał się w sposób czarujący.

Wszyscy uczestnicy spotkania wyrażali się w samych superlatywach na temat doskonałego pomysłu i zarazem wysokiego merytorycznego poziomu zorganizowanej z wielkim rozmachem wystawy. Podkreślano także jako swego rodzaju novum- wielopłaszczyznową spójną koncepcję, obrazującą znaczącą dla naszego kraju rangę kompleksu leśno-drzewnego.

 

Wystawę można zwiedzać do 30.09.2014 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 ÷ 14:00

 

Gorąco raz jeszcze  zapraszamy!

Stanisław Proszyk

Karolina Prange