Aktualności Aktualności

Ptaki przy Łysym Młynie policzone!

Zimowe Ptakoliczenie to doskonała okazja, by przekonać się, że także zimą przyroda tętni życiem! Tegoroczna akcja byłą już 15-stą zorganizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na wzór brytyjskiego Big Garden Birdwatch. W Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć udział indywidualnie lub zdecydować się na godzinny, zorganizowany spacer z przewodnikiem. Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 140 takich spacerów. Jeden z nich po raz kolejny zorganizowano w pobliżu Łysego Młyna.

Przewodnicy - edukatorzy leśni spotkali się z uczestnikami Zimowego Ptakoliczenia w piątek 25 stycznia w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn. Zajęcia rozpoczęła pogadanka dotycząca gatunków ptaków, które możemy zaobserwować w Polsce zimą oraz ich głosów. W ptakoliczeniu udział wzięły dzieci z Przedszkola leśnego „Leśne Gzubki” i ich rodzice. Obserwatorzy, wyposażeni w lornetki, policzyli nie tylko ptaki zaobserwowane przy karmniku, ale także te napotkane na ścieżce wokół młyńskiego stawu.

Odnotowaliśmy łącznie 58 ptaków należących do 13 gatunków. Obok często spotykanych bogatek, modraszek, kowalików, kosów, dzięciołów dużych, sójek i kruków zaobserwowaliśmy także takie ornitologiczne perełki jak czubatkę i grubodzioba. Nie zabrakło obserwacji gatunku szczególnie wypatrywanego podczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia – szczygła! Stado tych ptaków, żerujące na nadbrzeżnej roślinności, poderwało się do lotu. Nasze obserwacje przenieśliśmy do Elektronicznej Karty Obserwacji i przesłaliśmy do OTOP, które przygotuje zestawienie najliczniej  spotykanych zimą gatunków. Na podsumowanie Zimowego Ptakoliczenia porozmawialiśmy o tym, jak mądrze dokarmiać naszych zimowych gości. Dzieci przygotowały także kule tłuszczowe, które umieściły w skórce pomarańczy i zawiesiły na sznureczku. Dzielnym uczestnikom, którym nie straszna była mroźna aura, bardzo dziękujemy za udział w spotkaniu. Za rok znów policzymy zimujące i zalatujące do nas ptaki!