Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2015

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycy Jar zamienia się w  przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej.  Przez trzy tygodnie przez ten mały rezerwat przewija się kilka tysięcy osób. Dlatego w trosce o Państwa bezpieczeństwo wprowadziliśmy kilka działań regulujących ruch na obszarze rezerwatu jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

 
Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, uprzejmie informujemy, że przygotowane są  dwa parkingi zlokalizowane poza lasem :

- od strony Uchorowa, przy leśniczówce

- we wsi Starczanowo


 


Pokaż Rezerwat "Snieżycowy Jar" na większej mapie

 

Prosimy o pozostawienie swoich pojazdów na parkingach, a w dalszą drogę prosimy udać się pieszo. Rozwiązanie takie podyktowane jest koniecznością zachowania porządku oraz komfortu wszystkich osób odwiedzających Rezerwat.

Obowiązek ten wynika również z art. 29 ustawy o lasach, który mówi :

1.      „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgiem lub motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

2.      Postój pojazdów, o których mowa w pkt 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Rozszerzając wyjątek art. 29 dla możliwości łatwego dotarcia do śnieżycy osobom niepełnosprawnym zorganizowany został dodatkowy parking w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać inwalidzi poruszający się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, oraz osoby przywożące niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się.

Zapraszamy Państwa do odwiedzania rezerwatu.

Prosimy jednocześnie o przestrzeganie podanych ustaleń oraz uwag leśników pilnujących porządku.

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

22.03.2015r

W weekend Rezerwat Śnieżycowy Jar odwiedziły tłumy osób. Nic dziwnego - śnieżyce pięknie kwitły a pogoda dopisała.

Najprawdopodobniej jednak był to ostatni weekend pełnego kwitnienia śnieżyc. W przyszłym tygodniu w rezerwacie mogą kwitnąć już tylko pojedyncze kwiatki.

(fot. Bartosz Nowak)

I jeszcze kilka zdjęć z nieco innej perspektywy od fana Śnieżycy wiosennej - Pana Marcina. Serdecznie dziękujemy za zdjęcia.

(fot. Marcin Jaworski)

18.03.2015r

Śnieżyce nadal pięknie kwitną.

A my serdecznie dziękujemy p. Jarosławowi Grochowskiemu za przepiękne zdjęcia. Poniżej kilka z nich.

fot. Jarosław Grochowski

fot. Jarosław Grochowski

fot. Nadleśnictwo Łopuchówko

fot. Nadleśnictwo Łopuchówko

13.03.2015r

 

10.03.2015r

W związku z dużą ilością maili i zapytań kierowanych do Nadleśnictwa informujemy, że rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się w granicach Poligonu Biedrusko. Bardzo prosimy o przestrzeganie zakazu wstępu na ten teren. Przypominamy, że rezerwat można odwiedzać w weekendy oraz w dni powszednie po godzinie 15.00.

9.03.2015r

 

6.03.2015r

 

5.03.2015r

Jeszcze ciepłe - zdjęcia z rezerwatu smiley

3.03.2015r POLIGON WOJSKOWY - WSTĘP WZBRONIONY

Nadleśnictwo Łopuchówko informuje, że wstęp do Śnieżycowego Jaru jest możliwy również w dni powszednie po godzinie 15.00

Poniżej najnowsze zdjęcie ze Śnieżycowego Jaru - pierwszy kwiatek już zaczyna kwitnąć smiley

 

27.02.2015r POLIGON WOJSKOWY - WSTĘP WZBRONIONY

W imieniu Władz Poligonu Wojskowego w Biedrusku informujemy, że od 1.03.2015 do 31.03.2015 na terenie poligonu Biedrusko będą odbywać się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej.

W związku z tym, obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu na teren poligonu, zgodnie z ustawą z dnia 22 czerwca 1995r o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, a osoby, które zostaną zatrzymane będą podlegać karze grzywny.

Wyłączone ze strzlania są weekendy 7-8 marca 2015, 14-15 marca, 21-22 marca i 28-29 marca i wtedy też będzie można odwiedzać Rezerwat Śnieżycowy Jar, który znajduje się na terenie poligonu.

 

26.02.2015r

Przedstawiamy Państwu kolejne zdjęcia ze Śnieżycowego Jaru. Na razie pączki pokazały się na pojedynczych kwiatkach. Nocne przymrozki opóźnią kwitnienie. Jeszcze nie widać pięknego kobierca kwiatów, dlatego z odwiedzaniem rezerwatu radzimy się nieco wstrzymać.

 

 

13.02.2015r

Jest Nam bardzo miło poinformować że śnieżyca już się pokazała. Pierwsze liście mają 5cm. W związku z poprawą pogody przewidujemy że śnieżyca może zakwitnąć już pod koniec lutego. Poniżej pierwsze tegoroczne zdjęcia z Rezerwatu.

Zapraszamy do śledzenia śnieżycy również na Naszej stronie facebook'owej https://www.facebook.com/NadlesnictwoLopuchowko