Aktualności Aktualności

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" - 2017

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycy Jar zamienia się w  przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej.  Przez trzy tygodnie przez ten mały rezerwat przewija się kilka tysięcy osób. Dlatego w trosce o Państwa bezpieczeństwo wprowadziliśmy kilka działań regulujących ruch na obszarze rezerwatu jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

 
Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, uprzejmie informujemy, że przygotowaliśmy trzy parkingi zlokalizowane poza lasem :

- od strony Uchorowa, przy leśniczówce

- we wsi Starczanowo

- przy lesie od strony wsi Starczanowo.

 

Jednocześnie przypominamy, że teren rezerwatu "Snieżycowy Jar" znajduje się na terenie Poligonu Biedrusko, dlatego ruch turystyczny możliwy jest tylko w weekendy.
Komendant Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego" zawiadamia, że od 1 do 31 marca 2017 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku (w tym strzelania nocne we wtorki, środy i czwartki w godz. 18.00-24.00).
 
Dodatkowo w terminie 27.03-07.04.2017 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu. W tym terminie strzelania (ćwiczenia) będą realizowane od godz. 8.00 do godz. 4.00 włącznie (od poniedziałku do soboty).

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

 

 

06.03.2017r.

Aktualnie stan rozwoju można określić na ok 15-20%, dlatego radzimy wstrzymać się jeszcze wyprawa do rezerwatu.

 

10.03.2017r.

Jak zawsze świeża porcja zdjęć przed weekendem. Obiektywnie można określić, że stan na dzisiaj to jakieś 40% rozkwitu, głównie przy cieku który płynie przez środek rezerwatu, stopniowo rozkwit posuwa się w stronę kładki z której tylko możemy podziwiać śnieżyce. Stan dróg leśnych prowadzących do rezerwatu jest dobry, brak kałuż i błota.  

16.03.2017r.

Miło nam poinformować, że śnieżyca już rozkwitła. W najbliższy weekend (18-19 marca) osiągnie swoje optimum.  Stan dróg prowadzących do rezerwat jest bardzo dobry (sucho i twardo). Niestety prognoza pogody nie nastraja do długich spacerów, jednak mimo wszystko zapraszamy. http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2616

Zbliżające się ochłodzenie powinno skutecznie wydłużyć okres kwitnienia i kolejny weekend 25-26 marca również będzie dobrym czasem do podziwia śnieżycy. 

Prosimy jednocześnie o przestrzeganie podanych ustaleń oraz uwag leśników pilnujących porządku.