Aktualności Aktualności

Spring Alive 2019

Coraz dłuższe, cieplejsze dni zachęcają do wizyt w parkach oraz częstszych wypraw do lasu. Coraz głośniej zaczynają rozbrzmiewać też ptasie trele. Początkowo nieśmiałe, pojedyncze ptasie głosy, z każdym cieplejszym dniem będą stawały się liczniejsze, radując uszy i serca każdego spacerowicza.

Spring Alive to międzynarodowy projekt edukacyjny BirdLife International, prowadzony przez OTOP, skierowany głównie do dzieci w wieku 8-12 lat, ale również do wszystkich osób zafascynowanych fenomenem ptasich migracji. Na stronie internetowej Spring Alive rejestruje się swoje pierwsze w danym roku obserwacje czterech gatunków ptaków migrujących: bocianów białych (Ciconia ciconia), jaskółek dymówek (Hirundo rustica), jerzyków (Apus apus), kukułek (Cuculus canorus) oraz żołn (Merops apiaster). Spring Alive daje możliwość wniesienia własnego wkładu w gromadzenie wartościowych danych, które w przyszłości mogą wiele powiedzieć na temat ptasich migracji. Uczestnicy obserwując cztery badane gatunki, pomagają określić wahania w datach ich przylotów do Europy. (żródło: OTOP)

Uzupełnieniem tej akcji są miesięczne warsztaty w Ośrodkach Edukacji Leśnej Nadleśnictwa, podczas których uczestnicy wykonują swoją pierwszą budkę lęgową z ekologicznego surowca jaki jest drewno. W efekcie powstają nie tylko piękne budki lęgowe dla takich ptaków jak sikorki, czy szpaki, ale także uczestnicy wzbogacają swoją wiedzę na temat rodzajów budek, zasad ich przygotowania oraz zwyczajów lęgowych ptaków. Poznają także zadania leśników z zakresu ochrony przyrody.

Zachęcamy do rejestrowania na stronie internetowej Spring Alive swoich pierwszych w danym roku obserwacji. (LINK)

Przesyłamy ornitologiczne pozdrowienia prosto z lasu (Facebook).