Aktualności Aktualności

Studenci Ekonomii w Łysym Młynie

W dniach 21 i 28 października 2015 roku Studenci Ekonomii, Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, poznają DOBRO NARODOWE jakim są Lasy Państwowe.

Podczas wykładów z przedmiotu - Wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstw w leśnictwie i drzewnictwie,  w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" prowadzonych przez inżyniera nadzoru Roberta Okinczyca i specjalistę ds. edukacji Karolinę Prangę , dowiedzieli się, że Lasy Państwowe są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami publicznymi.

Przyszli ekonomiści podczas zajęć, sami przyznawali, że zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe. Studenci zapoznali się ze strukturą funkcjonowania Lasów Państwowych , organizacją pracy w Nadleśnictwie.

 Najczęściej poruszanym zagadnieniem było zjawisko popytu i podaży w LP a także standardy międzynarodowych certyfikatów FSC I PEFC. Nie odbyło się również bez pytania: czy zasobność w lasach zarządzanych przez PGL LP cały czas rośnie? Otóż, wg, międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponad dwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Studenci naocznie zapoznali się też z inną pozaprodukcyjną funkcją Lasów Państwowych jaką jest edukacja przyrodniczo-leśna, prowadzona w OEL „Łysy Młyn", którego od czasu jego otwarcia w 2011 roku zwiedziło i wzięło udział w  bezpłatnych zajęciach ponad 15 000 osób.

 Na zajęciach terenowych studenci poznali walory przyrodnicze specjalnego obszaru ochrony siedlisk PLH300001 Biedrusko.