Aktualności Aktualności

Wspólnie sadzili las

Wspólnie sadzili las

O tym dlaczego sadzimy drzewa w teorii i praktyce mogli przekonać się pod koniec października uczestnicy jesiennego sadzenia lasu pn. Zielonym do Góry. Akcję, podczas której zasadzono 2 tys. drzewek zorganizowało Nadleśnictwo Łopuchówko.

Nie tylko sójki spieszą się ze zbiorem żołędzi i bukwi przed nadejściem zimy. Również dla leśników to ostatni moment, by wykonać jesienne prace związane ze zbieraniem nasion drzew leśnych,  czy zdążyć z jesiennymi odnowieniami.  Akcja wspólnego sadzenia drzew w Nadleśnictwie Łopuchówko miała miejsce już po raz drugi w tym roku. Pierwsze wiosenne sadzenie zgromadziło dzieci wraz z rodzicami oraz Wojskową Straż Pożarną. Spotkaliśmy się w lutym na terenie Leśnictwa Marianowo. Drugie, jesienne sadzenie pod nazwą „Zielonym do Góry" odbyło się pod koniec października na terenie Leśnictwa Annowo, przy ścieżce przyrodniczo- leśnej „Dziewcza Góra". W akcji wzięli udział Geocacherzy zrzeszeni w grupie Geopyra oraz dzieci i rodzice z edukacji pozadomowej.

Zapraszamy Was do obejrzenie filmu z naszej akcji, autorstwa Geopyry.

Dlaczego sadzimy?

Pierwszym punktem spotkania była pogadanka na temat potrzeby sadzenia drzew i zwiększania tym samym powierzchni leśnej w naszym kraju. Lasy Państwowe – 428 nadleśnictw w kraju – to organizacja od ponad 80 lat gospodarująca i chroniąca najcenniejszy majątek narodowy jakim są polskie lasy. Każdego roku sadzimy 500 mln drzew, na skutek czego lasów w Polsce przybywa. W ciągu doby hektar lasu pochłania tyle dwutlenku węgla, ile wydziela, go w tym czasie 200 osób. Jest środowiskiem  życia, co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt, a dla niektórych z nich – jedyną ostoją. Od stanu zdrowotnego lasów zależy również różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. 

Po krótkiej prezentacji leśnicy, wspólnie z uczestnikami przystąpili w parach do sadzenia drzewek. Pod okiem pracowników nadleśnictwa, Tomasza Bernata, Przemysława Kicińskiego i Karoliny Kapałki- Boratyńskiej, prezentujących metody i sposoby prawidłowego sadzenia drzewek, posadzono łącznie 2000 sztuk sosny zwyczajnej. W drugiej części akcji każdy uczestnik sadzenia mógł wspiąć się na szczyt Dziewiczej Góry i z  32 metrowej dostrzegalni obserwować jak piękne lasy otaczają naszą okolicę. Na zakończenie nie zabrakło również ogniska i pieczenia kiełbasek, gdzie podzielono się wrażeniami z wspólnie przeprowadzonych działań.

W dobrych nastrojach

Akcja sadzenia drzewek spotkała się z wielkim entuzjazmem zgromadzonych osób o czym świadczą pozytywne wpisy oraz zdjęcia na portalu geocacherów, czy nakręcony film dokumentujący całą akcję.

Można było się spodziewać, że ostatni event CITO (sprzątanie świata) na Dziewiczej Górze będzie początkiem wspaniałej serii eventów, które cyklicznie będą się w tym miejscu odbywać. Nie sądziłem jednak, że doczekamy się kolejnego, jeszcze w tym roku. Akcja pt. "Zielonym do Góry" to wspaniałe przedsięwzięcie, łączące przyjemne z pożytecznym i każdy bez względu na wiek mógł przyczynić się do powstania (miejmy nadzieję) skrawka lasu w postaci nowych drzewek sosnowych. Dziękuję organizatorom za kolejne super spotkanie i świetną zabawę - wspomina jeden z uczestników.

Tegoroczne akcje sadzenia drzew w Nadleśnictwie Łopuchówko realizowaliśmy w ramach akcji edukacyjnej pt. „100 milionów drzew do 2017 roku" organizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Celem międzynarodowej kampanii jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz działań proekologicznych oraz edukowanie ich w zakresie ochrony środowiska. Zapraszamy Was do kontaktu i naszych ośrodków edukacyjnych!