Asset Publisher Asset Publisher

KOMUNIKAT

Informacja o planowanych zabiegach z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego oraz o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu.

W terminie od 10 maja do 20 maja br. na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko przeprowadzony zostanie zabieg ograniczania liczebności chrabąszcza majowego, z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP. Opryski agrolotnicze planowane są na powierzchni 1050,00 ha w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach: Dąbrówka Kościelna, Boduszewo, Łopuchówko na polach zabiegowych zobrazowanych na załączonej mapie.

Obszar zabiegu obejmował będzie tereny gmin:

  • Kiszkowo (powiat gnieźnieński) - 19,10 ha
  • Murowana Goślina, Pobiedziska (powiat poznański) - 972,20 ha (913,10 ha i 56,10 ha)
  • Skoki (powiat wągrowiecki) - 58,70 ha

Stosowany przy opryskach środek chemiczny prewencja - czas, po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin MOSPILAN 20 SP nie posiada okresu prewencji  odnośnie przebywania człowieka w miejscu zabiegu, pod warunkiem wyschnięcia cieczy.

W celu zapoznania się z warunkami stosowania środka oraz szczegółami związanymi ze zwalczaniem imago (postaci dorosłej) chrabąszcza majowego zachęcamy do zapoznania się z etykietą środka MOSPILAN 20 SP.

W okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych (ok. 2 dni) wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu.

Przedmiotem zabiegu agrolotniczego będzie chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha), groźny szkodnik drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy - pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości upraw.

 

AKTUALIZACJA

Informujemy, że zabieg agrolotniczy zwalczania imago chrabąszcza majowego, na terenie Obrębu Leśnego Łopuchówko,  rozpocznie się w godzinach popołudniu w czwartek  - 23 maja 2019 roku.

Rozpoczęcie zabiegów agrolotniczych, uwarunkowane jest od bezdeszczowej pogody.
Informujemy, że oprysk na imago chrabąszcza majowego wykonano w dniach 23-24.05.2019 r. Zgodnie z Etykietą informacyjną środka MOSPILAN 20 SP
  1. Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji):  nie dotyczy.
  2. Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji): wynosi 14 dni dla runa leśnego.

 

Więcej informacji znajdą Państwo w zamieszczonych poniżej załącznikach.