Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy

Powrót

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2018

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2018

Z uwagi na na liczne zapytania dotyczące "Śnieżycowego Jaru" chcielibyśmy udzielić kilku informacji.

Niedawne, mroźne dni spowodowały opóźnienie w rozwoju śnieżycy. Ponowne ochłodzenie i opady śniegu sprawiły że kulminacja kwitnienia odsuwa się chwilowo w czasie. W celu uzyskania aktualnych informacji o bieżącym stanie w rezerwacie prosimy śledzić nasz profil na facebooku oraz stronę internetową Nadleśnictwa. Systematycznie będziemy na nich umieszczać zdjęcia i raporty z wizji terenowych.

Na terenie rezerwatu wprowadzono kilka działań regulujących ruch na obszarze "Śnieżycowego Jaru" jak i w jego najbliższym sąsiedztwie. Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, uprzejmie informujemy, że przygotowaliśmy trzy parkingi zlokalizowane poza lasem :

- od strony Uchorowa, przy leśniczówce;

- we wsi Starczanowo,

- przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Dla możliwości łatwego dotarcia do śnieżycy osobom niepełnosprawnym zorganizowany został dodatkowy parking w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać inwalidzi poruszający się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, oraz osoby przywożące niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się.

Prosimy wziąć pod uwagę, że mozliwość dojazdu do tego miejsca może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych.


Pokaż Rezerwat "Snieżycowy Jar" na większej mapie

 

Przypominamy jednocześnie, że z powodu położenia "Śnieżycowego Jaru" na terenie Poligonu Biedrusko ruch turystyczny możliwy jest tylko w weekendy.

Prosimy o przestrzeganie podanych ustaleń oraz uwag leśników pilnujących porządku.

Zwracamy także uwagę na konieczność dobrania odpowiedniego stroju, a zwłaszcza obuwia, do warunków panujących na ścieżce. W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu.

Zapraszamy już niebawem.

 

Jak co roku w tym miejscu zamieszczane będą najnowsze informacje

 

22.03.2018

Ponowne ochłodzenie i opady sprawiły, że kulminacja kwitnienia odsuwa się chwilowo w czasie. W tej chwili szacujemy stopień rozwoju śnieżyc na 10-20 %. Wszystko będzie zależało teraz od pogody, a zwłaszcza temperatury. Zarówno my jak i śnieżyce czekamy na ocieplenie.

 

 

 

14.03.2018

Tak na chwilę obecną wygląda stopień rozwoju śnieżyc w rezerwacie. Zdjęcia zrobił wczoraj jeden z pracowników naszego Nadleśnictwa. Ten weekend nie będzie jeszcze dobrym momentem do odwiedzania "Śnieżycowego Jaru". Kwiatków prawie nie widać, a jak już jakiś uda się dostrzec, to są to wyłącznie pojedyncze roślinki i malutkie skupiska. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Kulminacji kwitnienia spodziewamy się za 2-3 tygodnie. Proszę nie sugerować się datą na zdjęciach - aparat złośliwie sam nam ją zmienił.

 

 

 

13.03.2018

Dotarła do nas dzisiaj informacja dotycząca artykułu na temat zakazu wstepu do rezerwatu. Chcielibyśmy sprostować nieścisłości. Zgodnie z pismem nr 1398/8 dotyczącym harmonogramu strzelań i ćwiczeń na terenie poligonu Biedrusko otrzymanym przez nas od Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz późniejszą rozmową telefoniczną z CWSL chcielibyśmy poinformować, że wstęp na teren "Śnieżycowego Jaru" w marcowe weekendy jest dozwolony.

Informacje dotyczące miesiąca kwietnia umieścimy gdy tylko otrzymamy stosowne informacje, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa z odwiedzeniem rezerwatu nie będzie problemu.

Zapraszamy więc w dni, w które jest to możliwe, a więc soboty i niedziele do spędzenia czasu w "Śnieżycowym Jarze".